Медичний заклад планує надавати платні медичні послуги. Чи обов’язково реєструватися платником ПДВ?
Медичний заклад:
- є платником податку на прибуток;
- не є платником ПДВ;
- надає послуги, передбачені Програмою медичних гарантій і, відповідно, звільнені від оподаткування ПДВ;
- отримує кошти від Національної служби здоров’я України (НСЗУ).
От такий медичний заклад планує розширити сферу діяльності і на додачу до послуг, які оплачує НСЗУ, планує надавати послуги, зокрема, консультації лікарів та ультразвукове дослідження, які оплачуватимуть самі пацієнти. Через це у управлінського персоналу медичного закладу постало запитання: чи потребує надання платних медичних послуг добровільної чи обов’язкової реєстрації платником ПДВ? У роз’ясненні від 08.09.2023 р. № 2878/ІПК/99-00-21-03-02-06 (ряд. 1 табл.) ДПС нагадує, за яких умов юридична особа зобов’язана зареєструватися платником ПДВ: відповідно до п. 181.1 ПКУ «під обов’язкову реєстрацію як платника податку на додану вартість підпадає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ <…> нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн (без урахування ПДВ)».
До загального обсягу оподатковуваних операцій (загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ) для цілей реєстрації особи як платника ПДВ включається обсяг операцій, що:
- підлягають оподаткуванню ПДВ за ставками 0, 7, 14 та 20 відсотків;
- звільнені від оподаткування ПДВ.
І лише ті операції, які не є об’єктом оподаткування ПДВ, не враховуються при обчисленні загального обсягу оподатковуваних операцій.
«Таким чином, — підсумовують податківці, — якщо особа здійснює операції з постачання товарів/послуг на митній території України, які підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ (включаючи і звільнені від оподаткування ПДВ операції), загальний обсяг яких протягом останніх 12 календарних місяців перевищує 1 млн грн, то така особа згідно з вимогами ПКУ повинна подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням Заяву і, відповідно, зареєструватись як платник ПДВ в обов’язковому порядку незалежно від джерела оплати таких товарів/послуг».
Отже, навіть якщо медичний заклад надає винятково такі медичні послуги, які звільнені від ПДВ і які оплачує НСЗУ, він все одно може бути зобов’язаний зареєструватися платником ПДВ. Натомість, сам по собі факт надання платних послуг або послуг, які не звільнено від ПДВ, на обов’язок реєстрації платником ПДВ не впливає. Важливий лише обсяг операцій.
Звісно, податківці не були б податківцями, якби не нагадали про відповідальність: «звертаємо увагу, що будь-яка особа, яка підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ у випадках та в порядку, передбачених статтею 183 розділу V ПКУ, але не подала до контролюючого органу Заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника ПДВ без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування податку».
Більше інформації про погляди податківців на питання оподаткування в сфері охорони здоров’я у матеріалі «Податківці консультують… Найцікавіші «медичні» ІПК вересня» (Головний бухгалтер медичного закладу, 2023, № 10).