Хто не встиг, той… платить ПДВ. Роз’яснення ДПС щодо особливостей застосування «карантинної» пільги

Господарська операція може складатися з кількох подій, розтягнутих в часі. Частина подій може відбутися в період дії режиму звільнення від оподаткування, а частина — після скасування цього режиму. Про таку ситуацію йдеться у роз’ясненні ДПС від 02.10.2023 р. № 3307/ІПК/99-00-21-03-02-06. Податківці зазначають, що, якщо платник податку — постачальник у періоді дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого п. 71 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, отримав аванс за частину вартості товарів, а фактичне постачання таких товарів / доплата залишку їх вартості здійснюється в період після його завершення, то:

  • на дату отримання від покупця часткової попередньої оплати за товари (перша подія) постачальник повинен був скласти податкову накладну на отримувача без нарахування податку на додану вартість;
  • на дату фактичного відвантаження товарів понад обсяг отриманої часткової попередньої оплати / доплати коштів податкова накладна на неоплачену частину відвантажених товарів / суму доплати складається з ПДВ.

Якщо перерахунок ціни товарів у зв’язку зі зміною курсу валюти здійснюється після їх постачання, то розрахунок коригування складається постачальником на дату доплати коштів покупцем.

Джерело: огляд «Податківці консультують… Найцікавіші «медичні» ІПК жовтня», опублікований в журналі «Головний бухгалтер медичного закладу» № 11/2023.